1. Octoen
  2. Blog
  3. Kompost Gübre Nedir? Nasıl Yapılır?
Kompost Nedir?

Bahçe ve balkon tarımı yaparken ya da büyük tarım arazilerine ekim yaparken, üretim verimliliğinin artırılabilmesi ve ekim yapılan toprağın mineraller bakımından doyurulabilmesi için gübre kullanımı hayati öneme sahip. Bu amaçla yaygın olarak kullanılan kimyasal gübreler, o an için verim sağlasa bile uzun vadede toprakların ve yer altı sularının büyük oranda kirlenmesine yol açar. Ayrıca kimyasal gübre ile yetiştirilen bitkiler, sağlıklı ve organik de olmaz. Organik gübre kullanarak daha lezzetli ve sağlıklı ürünler elde edilebilir. Kompost gübre bu doğrultuda kullanılabilecek gübre çeşitleri arasında yer alır.

Yenilebilir besinlerin atıkları ile ağaç yapraklarının ve çeşitli bitkilerin çürütülmesi ile elde edilen karışımlar kompost olarak adlandırılır. Kompostlar, gübre olarak bitkilerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Organik Gübre Nedir?

Kompost Gübre Nasıl Yapılır?

Kompost Gübre Nasıl Yapılır?

Kompost gübre yapmak son derece kolay. Ancak kompost elde edebilmek için, biraz zamana ihtiyaç duyulur. Zira kompostlaşma süreci 3 ay ila 6 ay arasında değişiklik gösterir. Kompost yapımı için hangi malzemelerin kullanıldığı ve çevre ile iklim şartları bu sürecin belirlenmesinde en etkili faktörler. Kompost yapımı için ilk olarak kompost kaplarının hazırlanması gerekir. Elde edilmek istenilen kompost miktarını karşılayacak düzeyde kompost kutusu hazırlanmalıdır. Bu kutuların üzerinde sinek girişini engelleyecek sinekliklerin olması, kompost yaparken etrafı sinek sarmaması adına dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır.

Hazırlanan kompost kabı ya da kaplarının kompost yapılacak malzemeler ile doldurulmasıyla, üretim süreci de başlamış olur. Ancak malzemeler doldurulmadan önce, alta bir miktar eskiden kalma kompost yerleştirilmesi önerilir. Bu kompost üretimini hızlandırır. Kompost yapımında nem dengesi en önemli husustur. Tam anlamıyla çürümenin gerçekleşebilmesi için, kompostun sürekli nemli kalması gerekir. Ayrıca 3 günlük aralıklarla kompostun karıştırılması ve her yerin hava ile eşit oranda temas etmesi de iyi bir kompostun sırlarındandır. Sıcak havalarda nemini kaybeden kompostlara bir miktar su eklenebilir. Salata gibi bol sulu yiyecekler komposta dahil edilerek de nem sağlanabilir. Koyu renkli, ıslak bulaşık süngeri kıvamlı bir karışım haline gelinceye kadar kompost karıştırılır ve nemli tutulur.

Hangi Atıklar Kompost Gübreye Dönüştürülebilir?

Hangi Atıklar Kompost Gübreye Dönüştürülebilir?

Kompost yapılabilecek malzemeler oldukça çeşitli. Canlı olan her türlü şeyden kompost yapabilmek mümkün. Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, çay posaları, otlar, yumurta kabukları ve kahve telveleri gibi taze ve sulu atıklar ile dal ve ağaç parçaları, kurumuş yapraklar ve otlar, kâğıt parçaları ve kuruyemiş kabukları gibi kuru atıklar kompost yapımında en sık kullanılan atıklar arasında.

Kompost Gübre Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kompost Gübre Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kompost gübre yapmanın sağladığı pek çok fayda bulunur. Bu faydalar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Atıkların verimli bir şekilde değerlendirilmelerini ve geri dönüştürülmelerini sağlar.
  • İşletmeler için gübre maliyetlerini azaltır.
  • Organik ve sağlıklı tarım ürünleri üretmeye olanak tanır.
  • Tarımsal üretimi sürdürülebilir hale getirir.
  • Toprağı zenginleştirir ve su tutma kapasitesini artırır.
  • Yer altı su kaynaklarının kirlenmesine izin vermez.

Kompost Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Kompost Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Kompost gübre kullanmak isteyenler için alternatifler oldukça fazla. Bol bulunabildikleri için ağaç yapraklarından yapılan kompost gübrelerle sıklıkla rastlayabilmek mümkün. Özellikle sonbaharda ağaçların yaprak dökmesi ile birlikte, kompost olarak kullanılabilecek çok miktarda malzeme de ortaya çıkmış olur. Evlerdeki yeşillik artıkları da kompost için kullanılabilir. Bozulmaya yüz tutan, dolapta üşümüş yapraklı sebzeler ile çürümüş meyvelerden de güçlü bir kompost hazırlanabilir. Ayrıca yumurta kabukları, çay artıkları, kahve telveleri de bu kompostlara karıştırılarak tüm mutfak atıkları değerlendirilebilir.

İlginizi Çekebilir: Organik Gübrenin Faydaları