1. Octoen
 2. Blog
 3. Geri Dönüşüm Nedir?

Kullanım süresini tamamlayan ve tekrar kullanılamayacak durumda olan malzemelerin, belirli işlemlerden geçerek ikincil hammaddeye dönüştürülmesine geri dönüşüm denir. Doğaya verilen büyük zararlardan sonra birçok problem ortaya çıkar. Küresel ısınma ve ekosistemdeki bozulma ile beraber birtakım önlemler alınır. Bu önlemler arasında yer alan geri dönüşüm, sıfır atık anlayışını da destekleyen bir yapıdan oluşur.

Atık olarak ayrılan bazı maddeler, doğaya büyük zarar verir. Atıkların ve üretim tesislerinin verdiği zararların azaltılması için geri dönüşüm yapılır. Geri dönüşüm enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra çevre kirliliğini de ölçülebilir biçimde azaltır.

Kağıt geri dönüşümünün yapılması sayesinde 1 ton kağıt dönüştürülerek 8 adet ağacın kesilmesi engellenir. Ağaçların doğadaki rolü göz önüne alındığında geri dönüşüm son derece önemli bir durumdur.

Plastik geri dönüşüm plastik materyalin doğa içerisinde parçalanmasının uzun sürmesi sebebiyle 20. yüzyılın sonlarında yapılmaya başlanır. Deniz ve topraklarda fazla miktarda bulunan plastik atıkların yeniden hammadde haline getirilmesi doğanın korunmasında önemli rol oynar.

Plastik, kağıt, pil ve cam geri dönüşüm kutuları bulunur. Evdeki atıklarınızı ayrıştırarak bu kutulara atabilir ve geri dönüşüme göndererek doğaya faydalı bir adım atabilirsiniz.

Geri dönüşüm, birçok açıdan fayda sağlar. Doğanın yanı sıra insanlara ve doğada yaşayan canlılara da faydalı olan geri dönüşüm süreci, oldukça pratik bir şekilde sürdürülebilir.

Geri Dönüşümün Faydaları Nedir?

Kağıt, plastik, pil, cam şişe geri dönüşüm alanında en sık kullanılan materyaller arasında yer alır. Geri dönüşüm süreci hem canlıların sağlığı hem de doğa için son derece önemlidir. Geri dönüşümün faydaları kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Enerji tasarrufu sağlar.
 • Atık miktarını azaltır
 • Doğanın temiz kalmasına yardımcı olur.
 • Sürdürülebilirliği destekler.
 • Sıfır atığa katkı sunar.
 • Doğal kaynakların korunmasını sağlar.
 • Hava kirliliğini önler.
 • Toprak verimliliğini artırır.
 • Gıdaların besin değerlerini korur.
 • Kimyasal oranını azaltır.
 • Küresel ısınmayı etkileyen faktörleri azaltır.
 • İsrafı engeller.

Geri Dönüşümün Ekonomiye Katkıları Nedir?

Geri dönüşüm birçok farklı açıdan katkı sağlayan özelliklere sahiptir. Geri dönüşümün katkıda bulunduğu alanlardan ilki ekonomidir. İsrafı engelleyerek gereksiz atık çıkmasını önleyen geri dönüşüm sayesinde hammadde için kullanılan kaynak miktarı azalır. Tekrar dönüştürülebilen malzemeler sayesinde ekonomiye katkı sağlanır.

Gereksiz enerji kullanımını engelleyerek tasarruf yapılmasına yardımcı olan geri dönüşüm, yeni bir iş kolunun ortaya çıkmasını sağlar. İşsizliğin azalmasına direkt olarak katkıda bulunan geri dönüşüm sayesinde birçok birey yaşamını sürdürebilir.

Ülkeler, ihtiyaçları olan hammaddeleri farklı ülkelerden ithal etmek durumunda kalabilirler. Bu durum sömürü, savaş ve ekonomik zorluklara sebep olabilir. Geri dönüşüm sayesinde sanayi kollarında hammadde ihtiyacı azalır. Ekonomi ülke içerisinde bir çember oluşturarak herkesin kazanmasına yardımcı olur.

Geri Dönüşümün Çevreye Katkıları Nedir?

Geri dönüşümde kullanılan materyaller, atık olarak ayrıldığında doğal alanları tahrip eder. Toprak, ağaçlar ve su kaynakları kirlenir. Doğada oluşan tahribat, geri dönülemez sonuçlara neden olabilir. Pil, plastik, cam gibi doğada çözünemeyen veya çözünmesi zor olan materyallerin atık olarak ayrılmayıp yeniden kullanılabilir hale getirilmesi, çevrenin korunması için son derece önemlidir.

Hammadde elde etmek için çevre ve hava kirliliğine neden olan işlemler önlenir. Zararlı kimyasalların havaya karışması engellenerek küresel ısınmaya sebep olan etkenler en aza indirgenir. Canlıların sağlığına zarar veren çeşitli atıkların azaltılması sağlanır.

Geri Dönüşümün Önemi Nedir?

Geri dönüşümün önemi oldukça büyüktür. Özellikle doğal yaşam alanlarının sürdürülebilirliği ve canlıların sağlığının korunması için önemli bir konu olan geri dönüşüm, bütün bu özelliklerinin yanı sıra bireysel ve toplumsal ekonomiye de katkıda bulunur. Doğal kaynakları koruyarak azalmasını önleyen geri dönüşüm, enerji tasarrufu sağlayarak uzun sürede oluşan enerji hammaddelerinin kullanım sürecini artırır. Evsel ve organik atıkların kompost yapılıp toprakta kullanılmasıyla beraber toprak verimliliği artırılır.

Geri Dönüşümü Olan Ürünler Nelerdir?

Birçok materyalin geri dönüşümü olur. Geri dönüşüm süreci için özel işlemlerden geçmesi gereken maddeler arasında cam, kağıt, alüminyum, plastik, pil, elektronik atıklar, demir, tekstil malzemeleri, metal, ahşap ve beton yer alır.

Kağıt atıkları birden fazla kez geri dönüştürülebilen yapıları ile sürecin en önemli parçasını oluşturur. Cam atıkları da tıpkı kağıt atıklar gibi tekrar tekrar geri dönüştürülerek kullanılabilir.

Yiyecek ve içecek ambalajlarından oluşan metal atıklar, eritilip yeniden kalıplanarak kullanılabilir. Metal atıkların üretim sürecinde yüksek enerji harcanır ve doğaya zarar verilir. Bu nedenle geri dönüşümü zorunlu atıklar arasında yer alır.

Doğaya en büyük zararı veren plastik atıklar ise birçok doğal alanı ve canlıyı tehdit eder. Plastikler farklı kimyasallardan üretilen çeşitli yapılardan oluşur. Bu nedenle geri dönüşüm süreci oldukça zordur. Plastikler, içeriklerine bağlı olarak sınıflandırılarak gerekli işlemlerden geçirilir.

Evde kompost haline getirilerek geri dönüşümü sağlanabilecek ürünler ise odun külü, pamuk, yiyecek artıkları, sebze meyve kabukları, dal, yaprak, ağaç kabuğu, odun talaşı, gazete, dergi, peçete, çay atığı, kahve telvesi, yumurta kabuğu, ekmek, arpa ve çavdar samanıdır. Doğal içerikli malzemeleri kompost haline getirerek topraktan verim almak için veya enerji amacıyla kullanabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri dönüşüm için atıklarınızı türlerine göre ayırarak depolamalanız gerekir. Geri dönüşüm toplama alanlarının yanı sıra bazı bölgelerde atıklar için ayrıştırılmış kutular bulunur. Atıklarınızı bu kutulara düzenli bir şekilde atabilirsiniz. Atık miktarı fazla ise ikamet ettiğiniz bölgenin belediyesini arayarak geri dönüşüme vermek istediğiniz ürün türünü belirtebilirsiniz.

Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri dönüşüm, evde de yapılabilir. Geleneksel yolların yanı sıra zaman ve enerji tasarrufu sağlamanıza yardımcı olan ev tipi kompost makinesini kullanarak pratik bir şekilde geri dönüşüm yapabilirsiniz.

Meyve sebze kabukları, kahve telvesi, çay atıkları, meyve posası, kuruyemiş kabukları, yemek artıkları, yumurta kabukları ve ekmek gibi organik atıkları Octoen kompost makinesine ekleyerek kısa süre içerisinde geri dönüştürebilirsiniz. Sessiz ve kokusuz şekilde çalışarak birkaç saat içerisinde kompost hazırlayan makine, küçük boyutları ve hafif yapısı ile her alanda kullanılabilir.

Kompost haline getirilen organik atıkları toprağın üst yüzeyine ekleyerek toksikleri nötrleyebilir, pH seviyesini dengeleyebilir ve verimliliğini artırabilirsiniz. Besin değeri yüksek organik kompost ile kimyasala temas etmeden dilediğiniz bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Organik kompostlar bitkilerin yanı sıra enerji kaynağı olarak da kullanılabilir.

Atık miktarını azaltarak geri dönüşüme katkı sağlayabileceğiniz yöntemleri uygulayarak sürdürülebilir ve temiz bir doğaya yardımcı olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için “Evde Kompost Nasıl Yapılır?” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Yöntemleri Nelerdir?

Geri dönüşüm süreci dört aşamadan oluşur. Atıklar, türlerine bağlı olarak ayrılarak biriktirilir. Sınıflandırma aşamasının ardından gerekli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçerek hammadde haline dönüştürüldükten sonra yeniden kullanıma hazır hale gelir.

Metal materyaller eritilerek yeniden şekillendirilirken, kağıtlar kağıt hamuruna dönüştürülür. Plastik materyallerin geri dönüşüm süreci, materyalin içeriğinde bağlı olarak farklılık gösterir. Cam atıklar renklerine göre ayrılarak eritme ocaklarına dökülüp yeniden işlenir.

Organik ve evsel atıklar ise kompost haline getirilerek enerji veya toprak için kullanılabilir. Organik ve evsel atıkların geri dönüştürülmesinde uzun süren geleneksel yöntemler kullanılabilir veya ev tipi kompost makinelerinden yararlanılabilir. Koku ve ses problemini önleyen kompost makineleri, zaman tasarrufu yapmanıza olanak tanır.

Daha fazla bilgi için “Organik Atık Nedir?” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.